Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Dlhé zbrane Win 308 alebo 7/64ka

  • This topic has 66 odpovedí, 36 hlasov, and was last updated 07.07.2016/22:44 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 67 )
  • Autor
    Príspevky
  • #5497
      @demo

      lanus napísal:

      Win 308 alebo 7×64 ?! Keďže sa jedná o výkonovo,, zameniteľné” kalibre ,odpoveď na ňu

      je na úrovni výberu z dvojičiek N. čiže Daniela alebo Veronika ?!

      obidve a naraz!!! :woohoo:

      #6206
        @vlad

        Tiez rozmislam nad 308w, nevim sa rozhodnut je tolko kal.

        #6211
          @seky

          Mám 308W a už som s ňou strelil dosť kusov. V tejto sezóne som srnca strelil /strela siera 10,7 gr., 740 m na ústí/ na vzdialenosť cca. 50 metrov. Komorová rana, srdce úplne oddelené od tepien. Výstrel cez lopatku – kosť zlomená. Napriek tou srnec neznačil, otočil na mňa hlavu a v kľude odišiel preč. Na nástrele boli drvky, strižky a tiež kúsok plúc. Išiel som po silne pofarbenej stope cca. 40 metrov, kde už ležal zhasnutý.
          Dosť mi vadí, že po takej rane zver nezostáva v ohni. Neviem to porovnať zo 7,64 ale u 308 W sa mi to stalo opakovane a preto ju predávam.
          Dúfam, že moja nová hračka cal. 300 WSM sa bude správať “lepšie”.

          #6212
            @308wilo

            Seky napísal:

            Mám 308W a už som s ňou strelil dosť kusov. V tejto sezóne som srnca strelil /strela siera 10,7 gr., 740 m na ústí/ na vzdialenosť cca. 50 metrov. Komorová rana, srdce úplne oddelené od tepien. Výstrel cez lopatku – kosť zlomená. Napriek tou srnec neznačil, otočil na mňa hlavu a v kľude odišiel preč. Na nástrele boli drvky, strižky a tiež kúsok plúc. Išiel som po silne pofarbenej stope cca. 40 metrov, kde už ležal zhasnutý.
            Dosť mi vadí, že po takej rane zver nezostáva v ohni. Neviem to porovnať zo 7,64 ale u 308 W sa mi to stalo opakovane a preto ju predávam.
            Dúfam, že moja nová hračka cal. 300 WSM sa bude správať “lepšie”.

            Seky nexcem sa s tebou hadat, ale to podla jednej rany na srnca usudzujes ze je zly kaliber. Skus pohladat chybu niekde inde ako v kalibri.
            PS. posepnem ti – v tebe.

            #6214
              @lanus

              Seky- prepáč,ale to čo si popisoval si zavinil sám nevhodným výberom strely.
              Inak v tej gramáži si sa sekól ,mohla to byť 10,9g HPBT t.j.terčová(bez úpravy na lov nepoužiteľná)
              alebo 11,7 SBT v laborácii SB veľmi pomalá s ktorou treba srnčie strieľať cez obe lopatky (mini-
              málné poškodenie) resp na krk.
              Čo sa 300 WSM týka,ak použiješ nevhodnú strelu budeš mať tiež problém i keď nemusí byť taký
              aký si uviedol!

              #6218
                @peter33

                Ono čo sa týka týchto dvoch kalibrov, tak je úplne jedno aký si vybereš, lebo sú na rovnakej úrovni, či už energiou, alebo zastavovacou schopnosťou, predsa tá 7×64 je klasika, veď ten Brennek tiež vedel čo robí. Zvoľ si taký aký sa ti viac ľúbi, napr. aj esteticky, Ja mám v mojom guľobroku 7x65R/16, som s ňou spokojný, ten kaliber je takmer taký istý ako 7×64 ale je do zlamovacích zbraní.S týmto kalibrom som tento rok strelil laň, tak na 60 metrov, na komoru, prešla 7 metrov a padla. Ešte iný prípad, muflónku som pred dvomi týždňami strelil tak zhruba na 100 metrov, kríž mala na komore ale pes po nej začal štekať, špatne som ju trafil, lebo akurát pri výstrele sa pohla kvoli psovi. Strelil som ju do slabín zadných, len si ľahla a hlavu mala hore, reku čosi je zle, podišiel som na kúsok k nej a zhruba zo 40 metrov som ju musel dostreliť na krk.Strelivo SaB SPCE 11,2g.V nedeľu u nás v revíri jeden člen postrieľal s .308 W muflóna, farbil ale 200 metrov, a potom farba prestala, no nenašli ho.

                #6219
                  @1lubos

                  Hm- citam tu rozne reakcie a nezainteresovanemu by pripadalo ze ta 308W je skoro idealna zbran. Ospevujete vykon, presnost, neznehodnocovanie diviny… Prosim Vas- mam 5 calibrov od 17HMR po 9,3×74… Takze -vykon-7×64 pri pouziti RWS- 10,5 g Kspitz je dopadova E 4066 a pri 11,5g ID dokonca 4166- takze myslim ze 308 W ma len 3 naboje nad 2000E kedy mozno lovit vysoku a čiernu…- najvyk naboj do 308W je 3600 E- niet co dodat k vykonu- ze kope- ale no taaak- kopnut moze 13 r dievca nie chlapa- ak si ju nedas do pleca aj 222 ka ta kopne…, a chytrakovi co napisal ze kopanie ma vplyv na presnost- ked ta kopne naboj je davno prec a jasne ze netrafis ked v ocakavani vystrelu zazmuris oci… presnost- najpresnejsi naboj pada u 308W 32 cm… u 7×64 22cm… tiez niet co dodat.Takze skor by som posudzoval zrovnatelnost 7×64 s 30-06…. A este nie nezanedbatelna vec- 308W je oficialnym nabojom statov NATO a s tym vznikajuce problemy pri jeho pouzivani v polovn. praxi ktore sa mozu vyskytnut v buducnosti spolocne s 223 … Takze by som poradil- skor cal 270 W, 7×64 ,7×65 alebo 30-06. 308W zabudni ak chces lovit vysoku a ciernu- Lubos

                  #6220
                    @brunom03

                    Cau chlapci budem se musiet pozret n vase profily lebo podla vasich usudkou to vizera na trochu starsi rocnik.No takyto citat som este nepocul…… 308W zabudni ak chces lovit vysoku a ciernu…….. no toto ani nepis pre verejnost co si o vas pomislia.
                    Mam 223, 308, 7mmRM, 300win, 300waterby, TO vsetko po skusenostiach z 7×64, 30 06no a ten springfild je uplne na prt.
                    Sory chlapi ale moje skusenosti v strelbe a polovani su take ze na lov u nas staci aj 308ka.
                    Ale vsetko je vec dostupnosti materialov ktore mozte odskusat,takze to ze som si precital ze to nerozbija alebo neviem co tak ma to tak neoslovi ako ked to mozem odskusat priamo na mieste.
                    SKUSENOSTI S 308win MAM VIBORNE!!!!!!!!!!!!!!!

                    #6221
                      @volodo

                      Prepáč 1lubos, ale môžeš mi prosím Ťa povedať na akú že to vzdialenosť padá 308W s najpresnejším nábojom 32cm ?

                      #6222
                        @1lubos

                        voloda- jasne kludne- na 300m- najl naboj 308W pada 32 cm- 7×64 na 300m- 22 cm- cafff

                        #6223
                          @jager68

                          RadoK napísal:

                          Zdravim
                          Mam 308W, nic proti tomu kalibru ale ked ides lovit diviaky a vysoku uz by som bral 8x57JS

                          JA by som volil 7×64.Aj tu mas slusny vyber a osobne preferujem od 6mm.do 7mm. a na vysoku ti staci aj 7mm,B)

                          #6224

                          Obidva kalibre sú vhodné na všetku našu zver, čo jasne potvrdzuje aj dlhoročná prax. Výkonové a balistické parametre- teda vo všeobecnosti nie sú výrazne rozdielnejšie a je len na každom, ktorý kaliber si vyberie. Chybu človek neurobí, nech si vyberie ktorýkoľvek z týchto kalibrov. Ja osobne by som zvolil 7×64 – európsku legendu. To ale hovorím za seba. Ale výber dobrých kalibrov je naozaj široký, teda aj mimo už spomínaných.

                          #6225
                            @lovec

                            Hosi,zase z toho vzniknu 2 strany prispevkov a a velmi malo niecoho prinosneho.
                            Stokrat a milionkrat bolo povedane a praxou potvrdene,ze na tvare a velkosti nabojnice nezalezi.
                            Zalezi jedine na spravnom umiestneni zasahu, dopadovej rychlosti a konstrukcii strely. Ostatne je uz len chvalenie “toho svojho”.

                            1Lubos: Aky je najpresnejsi naboj do .308W? Uplne vazne,kamosa by to zaujimalo.

                            brunom03: Ake mas skusenosti ked napises,ze 308 je viborna a 30-06 je na prt? Ake strelivo si pouzival? Ozaj a cim krmis .300Weath?

                            #6226
                              @volodo

                              1lubos v krátkej dobe som si kúpil už druhú guľovnicu a znovu len kaliber 308W. Tento kaliber mne osobne vyhovuje, verim mu a ak bude dalsia gulovnica, bude to znovu 308W. 🙂
                              O tej padavosti na 300m…hmmm… mam aj strelivo so strelou KJG a to ma padavost na 300m cca 19cm. takze trosku lepsie ako tebou popisovane 7×64.

                              Napriek tomu moja zasada je, ze nestrielam na zver na vzdialenost vacsiu ako 100-150m. a tam s padavostou nemam problem.

                              PS. Tymto sa nechcem nijako dotknut inych kalibrov, kazdemu vyhovuje nieco ine.

                              Lovu zdar.

                              #6227
                                @lovec

                                1Lubos: Kolega,si si isty tou presnostou? Mozno si to zamienas s najplochsou balistickou krivkou, z toho portfolia RWS, co si vymenoval.Ale najpresnejsia zial nie. To by si musel nakupovat minimalne u firmy Black Hills Ammunition.

                                KJG vazi v kal. 308″ 8,0g.Dopadovu energiu v akej vzdialenosti?
                                Ked hladas vykonny naboj pre .308W nech sa paci – Hornady Light Magnum so strelou BTSP 10,7g a Eo=4124J.Pises ze v 7×64 mas 4166J,hm to je az o 42J viac – velmi podstatny rozdiel.😉
                                V mojej flinte ma KJG ustovu energiu nieco vyse 5300J a to cislo je dobre akurat na to aby nad nim niekto udivene hykal.
                                Zamerne som v predoslom prispevku nespomenul dopadovu energiu.Pri priestrele zveri – co nie je nic vynimocne – je cela dopadova energia iba pekne cislo z katalogu vyrobcu. Kolko jej odovzda strela v tele zveri,hm? Polovicu,10%,kolko?

                              Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 67 )
                              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.