Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Dlhé zbrane Win 308 alebo 7/64ka

  • This topic has 66 odpovedí, 36 hlasov, and was last updated 07.07.2016/22:44 by .
Zobrazuje sa 7 príspevkov - 61 až 67 (z celkového počtu 67 )
  • Autor
    Príspevky
  • #11282
      @jager68

      Ronny1 napísal:

      prosim par nazorov. rozhodol som sa pre kupu tikky T3 hunter len vaham medzi kalibrom win 308,7/64? budem lovit prevažne na 120m diviečiu a vysoku

      Oba kal. su vyborné.Aj tak ti bude každý radiť podla toho co vyhovuje jemu.Aj ja.Ty sa musis rozhodnuť.Do oboch kal.je velmi široky vyber streliva.Nepokaziš nič 308 ckou ani 7×64.Ja som dlho pouzival 7x65R. Takze inklinujem ku 7×64.

      #11284
        @shooter

        ja osbne nevidím medzi 308 a 7×64 ziaden rozdiel ani to aby 7×64 viacej kopala. Mal som 308 a teraz mam 7×64 a nesklamala ma ani jedna. Vyber zavisi len na samotnom kupcovi pre aky kaliber sa roznodne.

        #11583
          @ladoska

          pozri si balistické tabulky, keď neveríš ľudom a potom rozprávaj

          #19854
            @horarik68

            W 308 používam od roku 1989 do dnes a na naše pomery mi maximálne vyhovuje. Jej balistika vyhovuje na streľbu ako na kratšie tak aj na dlhšie vzdialenosti pri nastrieľaní zbrane na 150-180 m podľa toho o aký druh revíru sa jedná či poľný, alebo horský. Oproti kal. 7,64 pri použití klasickej 11,7 g strely menej znehodnocuje divinu. Zver či vysoká, čierna, alebo srnčia po zásahu do 100 m na čistú komoru neodbieha ďalej ako od 0 do 70 m maximálne pri použití ťažkej 11,7g gule.
            Najradšej som používal strelivo SB 11,7g expanzné s tvrdou špičkou, ktorými som strieľal aj cez hustý porast na poranené diviaky a zásahy boli vcelku presné bez veľkých odchýlok.
            Pri zásahu mimo kosti sa táto strela chovala ako celoplášť.
            Momentálne používam strely Geco 11,7g , ktoré sú tiežveľmi výkonné a cenovo dostupné. Ako nevyhovujúce by som označil strely 9,7g so strižnou hranou, ktoré pri najmenšom dotyku s prekážkou zmenia dráhu letu. V konečnom hodnotení sú v mojich očiach obidve pušky rovnocenné a spoľahlivé.

            #19855
              @sanchez

              Kopanie nieje tak tvarom nábojnice – hoci to istý vplyv má, resp. jeho označením, ako skôr vhodnosťou alebo nevhodnosťou pažby, jej lomením a dĺžkou. Tiež aj nevhodnou výškou lícnice, z ktorej sa tak stane nie lícnica, ale podbradnica. Pažba preto na tvári = líci nedrží – podšmykne sa pod bradou – a optika TRÉÉÉSK do nad-oka.
              Tie to témy výberu toho či onoho – a čo majú povedať tí, čo strieľajú 6,5×57 alebo 6,5×55?
              7×64 ja skôr bližšia 30-06SPRG lebo tenm je 7,62×63 – o štvrť milimetra na každej strane silnejšia guľa a o 1mm kratšia hilzňa.
              308W je cca o 10-15% slabšia od 30-06.
              Každý z týchto nábojov je ale na streľbu na 100 HODNE predimenzovaný, lebo je určený na streľbu na oveľa väčšie vzdialenosti. Na 100m má 308 a aj 7×64 – slušne povedané “výrazne silné lovecké účinky. “. Ak nepodleje – je to dosť náhoda. Srnčie podlieva statočne – lebo má hodne blán, pod ktoré sa krv vráža.
              Vysoká – jelenia a aj dančia – je trošku odolnejšia – a diviak – podľa šťastia a veľkosti kusa.
              U 7mm sa dá použiť najviac 11,5g strela – a aj tá je stále dosť rýchla. Z tohoto pohľadu sa mi na tých do 120m javí vhodnejšia 308W, lebo jej vývrt je postavený na použite ťažšej strely.
              Čím ťažšia strela na tých 100-120m – tým lepšie, lebo má nižšiu rýchlosť – nižšiu rýchlosť podlievania. A viac energie stihne odovzdať.
              A ako KIRI veľakrát písal – ak odbieha do 100m – má čas sa krásne vykrviť behom a divinu nájdete úplne čistú.
              Ale to je umenie, ktorému rozumie málokto.
              Padnúť v ohni je zlé – veľmi zlé – mäso zostáva plné krvi, ktorá sa zamkne vo svaloch a prvá sa kazí. Mäso nie je kóšer.
              Toto docieľovať chce len neskúsený mladý poľovník, pytliak – aby nemusel dlho dohľadávať, poľovník čo nemá psa – a ešte hlupák, ktorý sa nemá čím iným pochváliť, len tým, že mu to padlo v ohni – v podstate zlá rana.
              Či je lepšia 7×64 alebo 308? Rozhoduje ten, čo to drží v ruke – a nie tvar nábojnice. Ak je ten človek huj – nepomôže ani 9,3×62.
              A aj preto sa tu tak často hľadá zázračný kaliber.
              A kto sa cíti dotknutý – nech sa prihlási.

              #20127

              Tak takúto hlúposť môže napísať len totálny magor.Ano S@B 9,7g strela dosť podlieva ale treba skúsiť iného výrobcu aj inú gramáž a výsledok bude podstatne iný.Mám 308W od roku 1986.

              #20128

              A prečo nie 308W?

            Zobrazuje sa 7 príspevkov - 61 až 67 (z celkového počtu 67 )
            • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.