baterkynoze
banner barracuda 2013 

baner_155x122

kruty2b

Zamyslenie sa nad Národným kontrol. programom AMO

0


Ako ste postrehli kolegovia poľovníci, ktorí navštevujete túto web stránku, v decembri 2017 ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR schválila Národný kontrolný program ( NKP ) pre africký mor ošípaných ( AMO ) v diviačej populácii na Slovensku v roku 2018 (1) . Ako každého zodpovedného kolegu poľovníka aj mňa zaujímal obsah NKP a preto som sa s ním zoznámil.


Nezodpovedné správanie sa k divým zvieratám

nezodpovedne krmenie diviakov
Človek mnoho krát svojim správaním spôsobí to, že divé zvieratá si na jeho pach zvyknú a potom jeho prítomnosť vyhľadávajú. Neplatí to len o diviakoch, srnkách, jeleňoch... , ale napr. aj o medveďoch, ktoré vyhľadávajú ľahko dostupnú potravu po nezodpovedných turistoch či v nezabezpečených kontaineroch. Stret divých zvierat s človekom skoro vždy vyvoláva emócie (niekdy žiaľ aj tragédie). Divé zvieratá patria do prírody a tak by sme sa mali k nim správať, určite nie tak, ako to robia ľudia na nasledujúcom videu.


Veľká štvorka

1
Históriu ľudstva v kontexte pomeru veľké šelmy vs. človek môžeme označiť ako pestrú. Počas mnoho tisíc rokov nažívali veľké šelmyčlovek bez väčších problémov. Toto sa zmenilo, keď ľudstvo prešlo na kočovný spôsob života, kedy človek začal vnímať veľké šelmy ako nenávidených rivalov a začal s ich intenzívnym lovom.  Veľa krát v minulosti prenášali svoje túžby aj obavy na tieto veľké šelmy, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova význame. A o akých veľkých šelmách budeme hovoriť ? 

 


Prečo dnes niet v poľných poľovných revíroch drobnej zveri?

clanok preco niet drobnej
V posledných rokoch, ba už aj v niekoľkých desaťročiach markantne ubudlo a bohužiaľ stále ešte ubúda drobná poľovná zver v našich, najmä poľných poľovných revíroch. Aj všetkého živého, ktoré ani nevidíme pod našimi nohami. Nikto si to ani bohvie ako nevšíma. Od radového občana, až popredných politikov. Bohužiaľ!

 


Stav medvedej populácie na Slovensku v roku 2008

0 
Medveď hnedý (Ursus arctos) je naša najväčšia šelma. Spomedzi našej „veľkej trojky“ – vlk, medveď, rys – je aj najpočetnejší. Spôsob jeho života, zvyšujúce sa stavy a nárast antropického tlaku sú príčinou čoraz častejších stretov s človekom. Možno aj preto je záujem nepoľovníckej verejnosti o neho podstatne vyšší, ako o nenápadné rysy či vlky.

 


Holá zver - záležitosť profesionálov

0 
Po blížiacich sa chovateľských prehliadkach nás v najbližšom období čaká sčítanie zver, čo bude základom pre schválenie plánu chovu a lovu zveri. Toľko sa už narozprávalo, napísalo o tom ako odhadovať vek srnca alebo jeleňa, ale v množstve týchto informácií sa akosi zabúda na holú zver. Pri jednej prezentácii na tému Jelenia zver – odhad veku odstrel, ktorú som robil pre poľovníkov na jednej chovateľskej prehliadke sa ma jeden kolega poľovník len tak medzi rečou spýtal, či mám niečo podobné aj na tému holej.

 


Čo s Kopovom, PF alebo SD?

clanok_kopov_01

Kopov bol predovšetkým vyšľachtený na vyhľadávanie a durenie diviačej zveri. Preto je našou povinnosťou u nášho Národného plemena, prednostne ustaľovať schopnosť teplú stopu diviačej, hlasito a vytrvalo sledovať a v prípade potreby sledovanú stopu opustiť a prejsť na stopu čerstvejšiu ak takáto stopa križovala stopu, na ktorú sme psa pôvodne nasadili, alebo si ju našiel sám, čím sa nutne zvyšuje predpoklad stretu psa z hľadanými diviakmi.

Recept na miešanku pre poľnú zver.

luka
Vzhľadom k tomu, že sa naša krajina v posledných obdobiach v dôsledku veľkoplošného poľnohospodárstva, intenzívnej chemizácie a vysokého stupňa mechanizácie stáva tzv. kultúrniu stepou, život zveri v nej, je často veľmi ťažký, ba až nemožný a to aj napriek tomu, že v niektorých častiach roku vyzerá revír celkom sľubne.

Sluka lesná

slukar
Sluka lesná alebo aj často nazývaná Sluka hôrna je bahniak z čeľade slukovitých. Sluka patrí medzi sťahovavé druhy. Zimu trávi v Stredomorí a západnej Európe. Na Slovensku obýva väčšinou územia od nížin v asi 150 m n.m. po hornú hranicu lesa.

 


Králik divý „Orictolagus cuniculus"

kralik_divy_2
Je to „dvojzubec" ( nie hlodavec ) veľmi podobný zajacovi poľnému, vážiaci: 1,5 - 2 kg. Je hnedošedej farby, niekedy s prímesou čiernej, brucho má bledšie. Podľa výskytu v jednotlivých lokalitách môže mať aj rôzne farebné rozdiely. Je dobre osvalený a veľmi pohyblivý. Králičica rodí holé a slepé mláďatá v podzemnom brlohu. Nosí ich 31 dní.

Mohlo by vás zaujať

Vyhľadaj na stránke

Prihlásiť

Zaregistrovať
podat inzerat zadarmo

Nájdete nás aj na Facebooku

Nové komentáre fotiek

  • alexander: "Klobúk dolu"
  • HunterJan: "Lovu zdar !"
  • polovnickydvor8: "hallo
    pokial viem na slovensku s..."

Používatelia stránky

Stránku si práve prezerá 144  neprihlásených návštevníkov.
Heslom sa prihlásil:

Napíšte nám

podnety2

xxzver, zviera, jelen, diviak, srnec, medved, liska, zajac, bazant, priroda, les, strom, luka, pasienok, teren, pribeh, poviedka, poviedky, rozpravky, vtip, kniha, kazatelna, posed, krmelec, krmitko, 4x4, malorazka, gulovnica, brokovnica, vzduchovka, zbran, pistol, buchacka, strelivo, strielat, strelby, pretek, trapp, parkur, naboj, strela, monolit, rws, sb, sab, sellier, bellot, federal, tsx, ttsx, lapua, zakon, vlastník, ochrana, optika, dalekohlad, puskohlad, kolimator, montaz, svenk, otocna, ocelova, weaver, horar, diskusia, diskusni, forum, fórum, chat, pokec, nazor, hunter, polovnik, polovnictvo, polovačka, polovanie, lov, lovec, myslivec, honitba, odstrel, poplatkovy, polovník, zdruzenie, PZ, SPZ, fotografie, fotky, foto, video, inzercia, inzerce, inzeraty, predam, prodam, kupim, koupim, baterka, svietidlo, príbehy, poviedky, frir, termokamera, nocne videnie, atn, pulsar, apex, scout,