baterkynoze
banner barracuda 2013 

baner_155x122

kruty2b

Na pohľad jednoduché, ale so smrtiacim účinkom

0
Marec je mesiacom, kedy poľovnícka verejnosť bilancuje uplynulý rok. Začínajú sa poriadať chovateľské prehliadky, na ktorých sa jednotlivé poľovnícke združenia prezentujú dosiahnutými výsledkami na poli chovu a lovu zveri. Je to tiež čas stretnutí s kolegami z iných združení a niektorí úspešní kolegovia možnosťou pochváliť sa udelenou medailou.

 


Pri nátlačke nie je otázkou len kaliber flinty

0


Pozná to každý kolega poľovník z praxe, pri nátlačke na diviaky je veľakrát nutné vystreliť aj viackrát za sebou na unikajúcu zver. Samozrejme, že pri takejto streľbe zohráva svoju úlohu nie len kaliber opakovačky ale vplyv na rýchlosť streľby má aj opakovací systém.


AFRICKÝ MOR PRASIAT!

africky mor 0
Tisková zpráva k aktuální situaci výskytu Afrického moru prasat. Dne 27. 6. 2017 bylo ohlášeno první ohnisko výskytu Afrického moru prasat v České republice. Nález viru byl potvrzen u dvou jedinců prasete divokého na Zlínsku.

 

Streľba na prieseku (nie) je pre každého

strelba na prieseku
Kto z kolegov poľovníkov by neobľuboval spoločné poľovačky na diviaky. Stretnúť sa so starými a nájsť si nových známych, vymieňať si lovecké skúsenosti a hlavne schuti si zastrieľať. Zbadať utekajúceho diviačika pomedzi stromy alebo po lúke, dostatočne predsadiť a po stlačení kohútika vidieť, ako sa kus zlomí a následne zhasne. No nie všetci strelci majú takéto šťastie na výber štandu.

 


Streľba na krk (ne)môže byť problém


Často môžeme počúvať, čítať, ako ten alebo onen poľovník popisujú „majstrovské“ legendárne zásahy srnca na krk. Mnohí z nás im len ticho závidia a neskoršie, keď sa vyberú do lesa, tak sa ich snažia napodobniť. Veď to nemôže byť nejaký problém, trafiť srnca do krku. Flinta mi strieľa presne, optika je špičková, munícia tiež, oči mi slúžia, tak prečo nie.


Venujme dostatok času nástrelu - 2. časť


V predchádzajúcej časti sme sa venovali znakom, ktoré je okrem farby možné nájsť na nástrele. Spomínali sme tiež, že by sme sa nemali fixovať len na nájdenie farby, že rozpoznávanie typu farby je závislé na podklade a mali by sme zistiť aj jej konzistenciu.


Venujme dostatok času nástrelu


Podľa Poľovníckeho náučného slovníka ( Doc.Ing. Hell,CSc a kol., Príroda , 1988 ) nástrel je miesto, na ktorom stála zver v okamihu výstrelu. Pokiaľ zver nezhasla na mieste ( neuvádzam tak často hovorené aj písané spojenie – zostala v ohni – nakoľko v náučnom slovníku sa týmto spojením rozumie padnúť a skonať hneď po zásahu na nástrele, alebo v jeho bezprostrednej blízkosti ) a nám v tomto článku pôjde hlavne o tento prípad, je potrebné starostlivo a dôsledne prehliadnuť nástrel.


Streľba z pohybu


Začnime s dvomi situáciami, v ktorých sa poľovník môže ocitnúť alebo sa už niekedy ocitol. Prvá situácia : Pohybujete sa v revíri, venujete veľkú pozornosť každej vetvičke na zemi a úzkostlivo sa snažíte nerobiť žiadny zvuk, ktorý by vás mohol prezradiť. Ale aj napriek tomu vás zver, ktorá je vo vzdialenosti napr.50 m zbadá a po krátkom vetrení odskakuje. A čo môže byť na danej situácii ešte horšie je to, že ste len pár metrov od posedu.


Kde nájsť srnca

srnec
Tak ako sa bude blížiť čas, kedy budú členovia poľovníckeho združenia oboznámení so schváleným plánov chovu a lovu a ako sa budú rozdeľovať povolenky na lov srncov, tak sa bude zosilňovať lovecká horúčka medzi poľovníkmi. Opozdenci vyberajú filnty zo skríň a trezorov, „vymetajú“ pavučiny z laufov prípadne odstraňujú pozostatky z minuloročnej sezóny.


Lov jeleňov v januári áno alebo nie ?

jelen

 
Situácia známa všetkým poľovníckym hospodárom ale tiež členom združení. Združenie má schválený plán chovu a lovu zveri, ale do konca roku t.j. decembra sa „nepodarilo“ splniť plán lovu u jeleňov. Problém ? Ani nie, však si môžeme na požiadanie ich lov predĺžiť do 15.januára  a hotovo. Ale plán sa aj napriek danej možnosti nesplní, či už nedostatku času u poľovníkov alebo ich neochoty. Však nech sa snaží niekto iný, prečo zase len ja ?

Mohlo by vás zaujať

Vyhľadaj na stránke

Prihlásiť

Zaregistrovať
podat inzerat zadarmo

Nájdete nás aj na Facebooku

Nové komentáre fotiek

  • alexander: "Klobúk dolu"
  • HunterJan: "Lovu zdar !"
  • polovnickydvor8: "hallo
    pokial viem na slovensku s..."

Používatelia stránky

Stránku si práve prezerá 120  neprihlásených návštevníkov.
Heslom sa prihlásil:

Napíšte nám

podnety2

xxzver, zviera, jelen, diviak, srnec, medved, liska, zajac, bazant, priroda, les, strom, luka, pasienok, teren, pribeh, poviedka, poviedky, rozpravky, vtip, kniha, kazatelna, posed, krmelec, krmitko, 4x4, malorazka, gulovnica, brokovnica, vzduchovka, zbran, pistol, buchacka, strelivo, strielat, strelby, pretek, trapp, parkur, naboj, strela, monolit, rws, sb, sab, sellier, bellot, federal, tsx, ttsx, lapua, zakon, vlastník, ochrana, optika, dalekohlad, puskohlad, kolimator, montaz, svenk, otocna, ocelova, weaver, horar, diskusia, diskusni, forum, fórum, chat, pokec, nazor, hunter, polovnik, polovnictvo, polovačka, polovanie, lov, lovec, myslivec, honitba, odstrel, poplatkovy, polovník, zdruzenie, PZ, SPZ, fotografie, fotky, foto, video, inzercia, inzerce, inzeraty, predam, prodam, kupim, koupim, baterka, svietidlo, príbehy, poviedky, frir, termokamera, nocne videnie, atn, pulsar, apex, scout,