baterkynoze
banner barracuda 2013 

baner_155x122

kruty2b

Streľba vs. kukuričné pole.

0
V predchádzajúcich  článkoch  na tejto  web  stránke  sme  písali  ako pôsobí  napr.  odraz  strely  na  jej ďalší pohyb, spomínali sme vplyv bočného  vetru  a rozoberali  sme deformáciu  a fragmentáciu  strely pre  rôzne kalibre.  Na dokreslenie, ako sa správa strela, ktorá opustila hlaveň  flinty  pri  prechode  cez „prekážku“,  si  priblížime výsledok  testu uverejneného  v nemeckom  časopise  ( Jaegermagazin, 2011 ).

 

 

Väčšina  kolegov  zažila  situáciu,  kedy  stojac  pri  kukuričnom  poli  spozorovali  diviačiu  zver,  ktorá smerovala  do  kukurice.  Otázka,  na  ktorú  sa  test  snažil  nájsť  odpoveď,  a verím  že  aj  mnohí z návštevníci tejto stránky, bola

 

Môžeme steblá kukurice stojace za zverou využiť ako „lapače“ striel ?

 

V jeseni stojacim strelcom pred kukuričnom poľom sa steblá kukurice javia ako nepreniknuteľný múr. Niektorí, nechcem tvrdiť že väčšina z poľovníkov, sa domnievajú, že strela, ktorá prenikla do kukurice spotrebuje rýchlo svoju energiu a po nejakých 20 alebo 30 m spadne na zem. Za  účelom  objasnenia,  čo  je  pravdou  na  tomto  tvrdení  a pri  dodržaní  všetkých  bezpečnostných podmienok sa vykonal tento test. Pri teste boli použité flinty ( ilustračné foto ) guľobroková kozlica Blaser 97 a guľovnica Blaser R93.

 

2


Strieľalo sa v prípade guľobrokovnice Blaser 97 31,5 g jednotnou strelou Rottweil Brenneke Classic kaliber 12/70 a v prípade guľovnice RWS 19 g Uni Classic, RWS  16,7 g HMK a Norma 15 g Vulcan v Nemecku obľúbeným kalibrom na lov diviačej zveri 9,3 x 62. Vo vzdialenosti 40 m od okraja kukuričného poľa bola v kukurici umiestnená biela posteľná plachta rozmerov  210  x  145  cm,  ktorá  bola  uchytená  ako  palec  hrubou  trojicou  sklolaminátových  tyčí.  Pre strelca bola jediným záchytným bodom 6 m vysoká tyč umiestnená za posteľnou plachtou. Strieľalo sa zo streleckej trojnožky šikmo na riadky kukurice  zo vzdialenosti 40 m.  Z každého náboja sa vystrelilo 5-krát  t.j.  celkový  počet  20  rán.  V prípade  jednotnej  brokovej  strely  Brenneke  4  z 5  striel  zasiahli plachtu,  ale  žiadna  nebola  zachytená  a preto  nebolo  možné  zistiť  prípadnú  deformáciu  alebo fragmentáciu striel.  Aj  v prípade  guľových  striel  toto  nebolo  možné  zistiť.  Ako je  možné  vidieť  na pripojenom obrázku, všetkých 15 guľových striel trafilo posteľnú plachtu.

 

1

Zdroj:jaegermagazin.de


Veľkosť  a tvar  otvorov  po  strelách  u väčšiny  z nich  naznačoval,  že  počas  letu  neprišli  ku  styku s prekážkou  ale  tiež,  že  u niektorých  z  nich  dochádzalo  k väčšiemu  alebo  menšiemu  priečnemu „vybočeniu“  z priameho  smeru  letu.  Na  bielej  plachte  bolo  viditeľné  zelené  sfarbenie  po  zvyškoch z kukurice resp. prilepené častice z kukurice. Za posteľnou plachtou boli umiestnené za sebou dve lepenky, s rozmermi 50 x 50 cm a hrúbky 2 cm, ktoré  poskytli  cenné  informácie  o tom,  že  niektoré  z  použitých  striel  (  dve  jednotné  strely  do brokovnice a dve guľové strely )  po prekonaní vzdialenosti 40 m v kukuričnom poli disponovali ešte veľkou energiou.

 

 


Závery na základe výsledkov testu:


1)  Jednotné  strely  do  brokovnice  kalibru  12/70  a guľové  strely  kalibru  9,3  x  62  môžu  aj  po prieniku kukuricou do hĺbky 40 m spôsobovať životu ohrozujúce zranenia.


2)  Fragmenty  strely  môžu  rozširovať  radiálne  nebezpečenstvo  pre  okolie,  či  už  v prípade jednotnej strely alebo guľovej strely.


3)  Zakázať streľbu v oblasti kukuričného poľa, ak v smere streľby sa nenachádza veľmi dlhé pole (  často  krát  sa  strieľa  vo  vykosených  priesekoch  kukurice,  a  streľbu  z kombajnu  už  radšej nespomínajme ).


4)  Pozor, strela sa môže odraziť od kameňa alebo tvrdej hliny a potom  nekontrolovateľne letieť ešte aj niekoľko stoviek metrov.

 

 

Je  jasné,  že  za  rovnakých  experimentálnych  podmienok  prostredia  napr.  s veľmi  rýchlymi  strelami môžeme dosiahnuť odlišné výsledky. Spoľahnúť sa na to, že s „mojimi „ nábojmi sa pri takejto streľbe nemôže nič stať, je príliš veľkým hazardom. Nezabúdajme na to, že naša zodpovednosť pri výstrele končí až pádom strely na zem.  A to môže byť až po niekoľkých stovkách metrov a možno aj v inom smere v akom sme strieľali.

 

 

Autor: Ján Krnáč.

 

 

 

 

 

 


Komentáre   

lovec +3 lovec
...
Pre istym casom doslo v Madarsku k podobnej nehode. Polovnik, ktory vystrelil na zver smerom do kukurice zasiahol traktoristu sediaceho v kabine. Zhodou okolnosti sa jednalo prave o kaliber 9,3x62. Vysetrovanim bolo zistene, ze strela "prestrelila" viac nez 300 metrovy usek suvisleho kukuricneho porastu, prebila dvere na traktore a vazne zranila traktoristu.
jarik -2 jarik
Prečo nie 9,3 a viac mm
Je to len jeden z argumentov ,hovoriaci proti používaniu takých "kanónov" v poľných podmienkach (a hádam aj na spoločných poľovačkách). Myslím, že s primerane rýchlymi 6-7 mm kalibrami by boli výsledky testu pre kukuricu ,ako lapač striel určite priaznivejšie.Ale ak sa chce niekto silou mocou opičiť po štátoch, kde zver patrí tomu revíru , v ktorom je dohľadaná (SRN) nech si najprv uvedomí ,ako to môže bohužiaľ skončiť. Nemali by sme pre poľovnícky úspech zabúdať na iných ľudí , či ich majetok...
Krnac +2 Krnac
Odp.: Streľba vs. kukuričné pole.
Jarik píšeš - Myslím, že s primerane rýchlymi 6-7 mm kalibrami by boli výsledky testu pre kukuricu ,ako lapač striel určite priaznivejšie. A to je práve "kameň úrazu", že viacerí poľovníci si myslia, ale nie je to nejako dokázané napr.testom podobným tomu, aký je opísaný v článku. Cieľ článku je uvedený v poslednom odstavci. Že sa v článku uvádza kaliber 9,3 rovnako aj v komentári lovca je len náhoda. Kľudne to mohol byť iný kaliber. Nejde o to si niečo myslieť, ale je potrebné si to aj prakticky overiť. Nezabúdajme na to, kde končí pri streľbe naša zodpovednosť.

Z dôvodu migrácie stránky je dočasne vypnuté pridávanie komentárov k článkom...

Mohlo by vás zaujať

Vyhľadaj na stránke

Prihlásiť

Zaregistrovať
podat inzerat zadarmo

Nájdete nás aj na Facebooku

Nové komentáre fotiek

  • ondrejvalent3: "Tu nejde o medaily a poháre,ale na tej..."
  • alexander: "Klobúk dolu"
  • HunterJan: "Lovu zdar !"

Používatelia stránky

Práve tu je 206 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Napíšte nám

podnety2

xxzver, zviera, jelen, diviak, srnec, medved, liska, zajac, bazant, priroda, les, strom, luka, pasienok, teren, pribeh, poviedka, poviedky, rozpravky, vtip, kniha, kazatelna, posed, krmelec, krmitko, 4x4, malorazka, gulovnica, brokovnica, vzduchovka, zbran, pistol, buchacka, strelivo, strielat, strelby, pretek, trapp, parkur, naboj, strela, monolit, rws, sb, sab, sellier, bellot, federal, tsx, ttsx, lapua, zakon, vlastník, ochrana, optika, dalekohlad, puskohlad, kolimator, montaz, svenk, otocna, ocelova, weaver, horar, diskusia, diskusni, forum, fórum, chat, pokec, nazor, hunter, polovnik, polovnictvo, polovačka, polovanie, lov, lovec, myslivec, honitba, odstrel, poplatkovy, polovník, zdruzenie, PZ, SPZ, fotografie, fotky, foto, video, inzercia, inzerce, inzeraty, predam, prodam, kupim, koupim, baterka, svietidlo, príbehy, poviedky, frir, termokamera, nocne videnie, atn, pulsar, apex, scout,