baterkynoze
banner barracuda 2013 

baner_155x122

kruty2b

Nebezpečný diviak

nebezpecny diviak 002
Jedna ozaj divoká situácia sa stala asi pred 20 rokmi, kedy som mal svojho prvého jazvečíka, ktorý sa stal hrdinom práve v tomto boji - a zase dvakrát! - bol to ten istý psíček, čo som opisoval, ako jedného srnca dvakrát dohľadal.


Prišli na poľovačku v decembri na splne dvaja známi môjmu kamošovi do revíru. Snehu nebolo veľa - resp. predtým snehu bolo, potom sa topil a kde - tu zostali fľaky zmrznutého ľadu a tvrdého snehu. Tí dvaja mali dohodnuté svoje miesta - posedy a vyrazili hneď zvečera. My dvaja s kamošom sme si urobili čaj a reku ešte pokecáme - však máme čas, mesiac vyjde trochu neskôr. Asi po hodinke som ako prvý vyšiel von ja. Vyjdem asi 200m od chaty - a padla rana! Zdravá 308-čková zadunela..ajááj - začína robota. Tak som sa aj so psom otočil a späť na chatu. Kamoš pozerá - čo si zabudol?...nič - chystaj sa - padla rana. Odložil som veci a išiel som do kôlne pre veľkú dvojkolesnú káru. On vzal svoje veci a vzal - neviem prečo? - brokovnicu. A pomaličky - ja s károu - sme stúpali do kopca.

Fučiac sme prišli pod posed - zdiaľky sme svietili - a kamoš už liezol dole. Aký bol? Veľkýýý...a čo-kde je? po rane padol, potom sa ťažko postavil a pomaličky odišiel do húštiny...úúúha...asi bolestivá rana na pečeň...bude farby a nebude ďaleko - prvé úvahy vyzerali skvele! Tak som káru ťahal zase hore kopcom - k nástrelu - a tam - NIČ...len v tom ľade sme našli dieru po guli..a ani kvapka farby. Chlap ale vždy dobre strieľal - tak čo je?...a kde je?...však videl, ako padol...a k húštine bolo 10m - a ani kvapka farby...tak že pusti psa...pes prekúril na 100m všetko - aj hrubo na diviaka hlásil - ale ten bol zdravý a ušiel...pes sa naštastie vrátil rýchlo...a čo teraz?...že uviaž psa - reku načo?...nič tu asi nieje...a čo bolo už vyhnal...ale zrazu - pes zbehol asi 10m pod miesto, kam akože chlap označil kde diviak vošiel do húštiny - a našiel inú stopu, ktorá ho tak zaujala, že len sa na nás pozrel a už ho nebolo...jáááj - mal si ho uviazať...som ti hovoril...a ticho...ticho...ticho...a za 2 min koncert jak v kostole - ale 400m ďaleko - cca v smere, kde bol posed, na ktorom sedel ten druhý chlap. Rýchlo bolo treba utekať psíkovi na pomoc.

Tma ako v rohu...mesiac ešte nevyšiel - chlapi povedali kade pôjdu a ja s károu ! som musel po ceste okolo - zase ku chate a inou cestou hore - mal som bežecký večer s károu - zvláštna disciplína!...pes medzitým bojoval až hora hučala - diviak kvičal a pes reval...staval ho na mieste...srdce v hrdle, kára skákala - ja som fučal spotený pod vetrovkou a bežal som po hrbatej ceste...a zrazu: bác...bác...bum...bác...bác...b ác...bum a ticho. Bác boli 308 a bum bola brokovnica...tam prestrelka jak pri Verdúne...bože...čom sa tam stalo?...ťahám káru 2.kozmickou hore trávou - lúkou k lesu - tam vidím svetlo...prišiel som bez duše...padol na zem - žijete??? Zasvietili na seba - videl som dve bledozelené mátohy - takí boli bledí...triasli sa viacej ako ja...kde je pes?...pri diviakovi tu kúsok...

Tak čo sa stalo? Kamoš mu asi zo srandy potočil optikou - a namiesto komoru - trafil obe nohy cez kĺby nad raticami - preto padol, postavil sa ťažko odchádzal - len na kýpťoch predných nôh...kým sme tam hľadali na nástrele - odtiahol sa tých 400m...farba z kostí nebola - pes nemal čo zachytiť - stresové hormóny neboli ratice viseli stále na ňom na koži - len kosti trčali a na tých sa ťahal. Náhoda bola, že stál tak, že obe nohy prestrelilo - keby len jednu - je dávno prečo. Až neskôr pes našiel "stopu" - prebili to iné - čerstvejšie stopy...pes musí mať dosť času na prácu - aj keď sa to zdá byť neúčelné - nasadili sme ho na nesprávnu dieru do húštiny - v tme sa strelec jednoducho pomýlil...človek by nemal určovať psovi kde má pracovať!. Pes sa sám neskôr správne zorientoval a išiel po stope...čo človek netuší - len psa môže domýliť. A tam v diaľke a úplnej tme ho našiel a zastavil. Nuž a - chlapi sa pomýlili, že bude ranený ťažko - lenže on skákal a AKTÍVNE útočil - utiecť už nemal kam - a oni s baterkami v rukách toto nečakali - svietili inam a strieľali do tmy - v tej rýchlosti a strese v tej húštine dobre nevideli a diviak bol na útok aj na odstrelených nohách dosť rýchly...308 bola menej účinná - ukončila ho brokovnica. Takže počas streľby ich diviak vynaháňal a skákali poza stromy a tak strieľali. Bol to ozajstný boj - takmer na bodáky- a že keby pes nebol hrýzol do zadku - asi by tam zle dopadli, lebo pes sa zakusol - diviak sa otočil od chlapov proti psovi a vtedy dostal druhú z brokovnice do hlavy. Zelení boli obaja tak, že som ich nikdy takých nevidel...takže zase - bez psa by diviak odišiel a bez psy by ich tam asi dobre rozmašíroval oboch - keby všetko vystrieľali tak čo by robili?

A ten druhý chlap na posede - ten dosratý - dve hodiny ticho - potom tíško zliezol z posedu - chlapi - neviem, čo tam bolo - ale kúsok odo mňa nejaká bitka- rev- štekot a streľba - asi sa pytliaci pobili... Ani smiať sme sa nevládali...diviak už bol odvezený, odovzdaný a všetko umyté...ako keby sa nič nestalo. Len mu ten strelec povedal - prosím ťa šoféruj, ja nevládzem...

Ktovie ako by to dopadlo bez psa. Keď mi ten pes uhynul - a poslal som smsku kamošovi - odpísal, že plače, lebo pri ňom zažil najdivokejšiu dohľadávku svojho života a že mu asi ďakuje, že má nohu - jaj - som zabudol - diviak sa mu zakusol do nohavice-ale trhol nohu späť, tak len nohavicu načal, a to preto, lebo sa zároveň do neho zakusol pes a nestihol diviak s papuľou ísť dopredu, lebo reagoval hneď na psa. Až potom si uvedomil, že stačila sekunda a stihol by sa mu zahryznúť do nohy. A bol to 150kg kanec v plnej kondícii - akurát parádne nasraný, lebo behal len na kýpťoch predných nôh.

Autor: Kiri

Obrázok je ilustračný
zdroj: https://pixabay.comKomentáre   

kiri 0 kiri
poučenie
Celý príbeh začal vlastne mimo loveckej chaty a nástrelu - v kancelárii pána strelca v Bratislave, odkiaľ štartoval na lov. Zastavil sa tam, lebo mal čosi vybaviť. V kancelárii bol jeho spoločník - a dobrý kamoš - tiež poľovník, ktorý využil chvíľku, kedy šiel ešte na záchod a "zo srandy" mu pootočil optikou presne o jednu otočku. Po tomto zážitku s dohľadávkou sa ho strelec opýtal, prečo to urobil - čo samozrejme nepriznal, ale iný človek tam nebol a dovtedy puška strieľala dobre. Nakoniec si akože nechal situáciu vysvetliť a po vysvetlení mu vraj povedal - Ty si nechal pušku bez dozoru? V podstate mal pravdu a "vyškolil" svojho spoločníka, že ani pri sraní nesmieš pustiť zbraň z dohľadu. Je však pravdou, že si na podareného spoločníka začal dávať pozor a po pár rokoch sa rozkmotrili. Ktovie aký podiel na tom malo semienko opatrnosti voči nemu zasiate pánskym huncútstvom - poľovačkou.

ešte poznámka - pri odovzdávke tiež bola zábava - na chate združenia, kde bol veľký mrazák boli v tej dobe viacerí dedovci - ako sme ich volali - nuž a tí vyvaľovali oči - diviak mal dieru cez hlavu ( brokovnica z metra vystrihla dieru durch) takú, že celú hlaveň guľovnice by tam človek strčil, teda bolo jasné, že guľou nedostal. Tak teda ako, keď iná rana nikde nebola? - nuž a k tomu ešte to čudo, tie ratice, čo sa hompáľali odstrelené - nuž - vyzeralo to divne...tak mudrovali - čo to... ako to... prečo to... ale teda toto?!...a tak pofajčili krabičku...popili dačo a popočúvali príbeh v hlavnej úlohe s jazvečíkom, ktorého moc dobre poznali.....potom oni zostali sedieť a pripojili si svoje príbehy a my sme išli oddychovať - kto ako po čom - ja teda po nočnom behu s károu hore jedným kopcom, dolu tým kopcom a zase hore iným kopcom a dolu iným kopcom...a hoci mám prejdených viac ako 10 diaľkových 100ilometrových pochodov - poviem vám, že tak zničený - ako po tejto disciplíne - som dávno nebol.
2017-12-01 16:23 Odpovedať

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Mohlo by vás zaujať

Vyhľadaj na stránke

Prihlásiť

Zaregistrovať
podat inzerat zadarmo

Nájdete nás aj na Facebooku

Nové komentáre fotiek

  • alexander: "Klobúk dolu"
  • HunterJan: "Lovu zdar !"
  • polovnickydvor8: "hallo
    pokial viem na slovensku s..."

Používatelia stránky

Stránku si práve prezerá 446  neprihlásených návštevníkov.
Heslom sa prihlásil:

  • urgela

Napíšte nám

podnety2

xxzver, zviera, jelen, diviak, srnec, medved, liska, zajac, bazant, priroda, les, strom, luka, pasienok, teren, pribeh, poviedka, poviedky, rozpravky, vtip, kniha, kazatelna, posed, krmelec, krmitko, 4x4, malorazka, gulovnica, brokovnica, vzduchovka, zbran, pistol, buchacka, strelivo, strielat, strelby, pretek, trapp, parkur, naboj, strela, monolit, rws, sb, sab, sellier, bellot, federal, tsx, ttsx, lapua, zakon, vlastník, ochrana, optika, dalekohlad, puskohlad, kolimator, montaz, svenk, otocna, ocelova, weaver, horar, diskusia, diskusni, forum, fórum, chat, pokec, nazor, hunter, polovnik, polovnictvo, polovačka, polovanie, lov, lovec, myslivec, honitba, odstrel, poplatkovy, polovník, zdruzenie, PZ, SPZ, fotografie, fotky, foto, video, inzercia, inzerce, inzeraty, predam, prodam, kupim, koupim, baterka, svietidlo, príbehy, poviedky, frir, termokamera, nocne videnie, atn, pulsar, apex, scout,