Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Bez zbrojného preukazu kaliber ,177 a ,22 porovnanie …

  • This topic has 109 odpovedí, 14 hlasov, and was last updated 27.03.2009/12:57 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 110 )
  • Autor
    Príspevky
  • #7950
      @mk13

      cevicek, ale pozor, hovoris o rovnakej ustovke, lenze tu ide o rovnaky vykon.

      #7958
        @fogas11

        tak ja pojdem trochu z temy ale chcem sa spytat ci ma niekto na fore vzduchovku s kalibrom 6.35mm ak ano ci je problem so zhananim streliva a ako by ohodnotil vykon & presnost
        dik

        #7960
          @mk13

          Fogas akurat som sa spytal v inej teme, pokusa ma ten kaliber.

          #7962
            @fogas11

            pred tym to tam nebolo ale dost ma to zaujma len ta ustova rychlost pri verziach bez ZP je dost odradujuca 🙁

            #7963
              @mk13

              ked som to odoslal, som si vsimol, ze si sem napisal, rozdiel 1 minuta. aj mna zaujima ta ustovka, na colosus pisu 190m/s, len pochybujem ze to ma tolko, aby sa to voslo do 16J. nevies nahodou kolko ma v skutocnosti?

              #7974
                @fogas11

                to neviem ale ak je tam ta ista ale v 177. a ma okolo 280-300 m/s tak pocitaj s tym ze bude mat este o dost menej

                #7981
                  @cervikpo

                  6,35 je už skôr na lov. Aj keď pri 15J to asi nebude to pravé orechové. Ale radšej nepíšem nič. Nemám skúsenosť a na forach som sa toho o tomto kalibri veľa nedočítal. Ale keď letí taký kus olova, musí to narobiť peknú paseku. :laugh:

                  #7983
                    @fogas11

                    tak to uz ano a vedel by som o sposobe ako jej zvacsit vykon 🙂

                    #7988
                      @mk13

                      Ved prave, ze ten kusisko olova ja zaujimavy. Ale asi malo kto bude mat taky ” kanon”:lol: 😆 😆

                      Fogas aj ja……len je to o hubu, to radsej pojdem rachotit z mojim milacikom call. .45 to je uz iny buchot:woohoo: je to istejsie, ovela presnejsie a hlavne neporusim zakon.

                      #8003
                        @majki

                        To drakonaut

                        Kde mas tie grafi na tu balistiku?Ja som si stiahol ten program.uz som to aj skusal.Este teraz sa mi dymi z hlavy.Ja a Anglictina:dry:

                        #8006
                          @drakonaut

                          No niečo som skušal, ale nestiham mam toho dosť, mam teraz skuskove a cez týžden som v robote, no pokusim sa, len teraz ešte nemam tolko času a chcem to urobiť poriadne a tiež niektorým veciam uplne nerozumiem, musim to uplne dotiahnuť aby som tam nedal somariny ale je to super program, len trošku zložitý.

                          #8013
                            @fogas11

                            program je to super len keby bol aspom v cestine nechysta sa niekto na to vymysliet cestinu?

                            #9738
                              @raduzs

                              prispejem aj ja svojou troskou do mlyna.

                              zalezi na tom, na co chcete strielat. mal som oba kalibre. o rozbijanie flias som sa velmi nezaujimal, skor o nicenie malych zivych rychlo beziach nakazu roznasajucich cielov. pri 15J rozdiel v ucinku 4.5 a 5.5 nie je velky, tu patapolku zase netreba precenovat. ano, je to pekna velka gula, po naraze to buchne riadne, ale ze by potkan ostal na mieste bez pohybu, to teda nie. (a vobec, je tazke – skoro umenie – zabit potkana tak, aby ostal “v ohni”).

                              ako vyhodu vidim to, ze 5.5 diabolka (s dutou hlavickou) spravidla sposobila to, ze potkan po zasahu na srdce odbehol tak na meter, pripadne este parkrat vyskocil. so 4.5 sa mi to velmi nedarilo, potkan sa proste zobral a utiekol do ukrytu, kde sice isto zdochol, ale nemal som istotu. preto som strielal radsej na hlavu/krk.

                              viac ako na kalibri zalezi na vasej presnosti, sustredeni, trprezlivosti, viditelnosti a polohe, akou je k vam ciel obrateny. idealny zasah je priamo spredu (frontalny), medzi oci. lahko sa striela, lebo nevidno ine casti tela a bud teda miniete uplne alebo je proste na mieste mrtvy. na kalibre pritom vobec nezalezi. potom z profilu, tam si treba vybrat zasah medzi oko-ucho alebo jugularu/karotidu podla toho, ako je otoceny. zasah tychto velkych ciev je prekvapivo ucinny. no a strielat na potkana odzadu je podla mna zbytocna krutost! isto zdochne, ale po akej dobe…

                              ako vravim, testoval som oba kalibre niekolko mesiacov, dost intenzivne. patapolku som nakoniec zanechal. preco? vadila mi ta velka balisticka krivka. ak som dobre nepoznal nastavenie puskohlade alebo som ho tesne predtym zmenil, a neodhadol som dobre vzdialenost k cielu, neslo to tam, kam som chcel. je sice pravda, ze 5.5 sposobi skodu na o cosi vascej ploche ako 4.5, ale 4.5 ma (pre mna) vyhodu v presnosti. a usmrti rovnako spolahlivo.

                              ze by 5.5 narobilo “velku paseku”, to nie je celkom pravda, obzvlast pri 15J. nehovorim, ze zasah nie je vyraznejsi ako pri 4.5, ale nie je to az taky velky rozdiel. bola tu otazka o 6.35 – ja by som povedal, podla toho, co som cital u anglicanov, americanov a rusov na ich forach, ze pri nasej legislative nema velky vyznam. ja by som si 6.35, (ak by som vedel zohnat kvalitne strelivo) kupil len vtedy, ak by som mal konkretne miesto, kde strielam cely cas na urcitu (malu) vzdialenost, napr 10, max 20 m, lebo ten obluk uz bude velky. uz aj pri 5.5 mm je to dost citelne, tak co potom 6.35. alebo strielat s vacsim vykonom, ale to uz je v rozpore so zakonom….

                              pokial ide o efekty pri nezivych tercoch, neviem. urcite na presnu strelbu je lepsie 4.5. ale strielal som v pohode na 50 m na kocky cukru aj s 5.5 a vysledky boli uspokojive (z 10 vystrelov tak 6-7 zasahov,a lepsi strelci by boli urcite uspesnejsi).

                              povedal by som to takto: kto striela na presnost a chce si aj zalovit, by asi mal zobrat 4.5mm. kto to chce primarne na hlodavce a robit “velky rachot” pri niceni poharov alebo flasiek od samponu, kupi si 5.5mm. pritom 6.35 je skor taka “kuriozita”.

                              #9756
                                @dionyz

                                Vidim že “ve meste je novej kluk”:laugh: nič v zlom, klobuk dole pred tvojimi vedomosťami

                                #9760
                                  @caco

                                  Raduzs napisal: pokial ide o efekty pri nezivych tercoch, neviem. urcite na presnu strelbu je lepsie 4.5. ale strielal som v pohode na 50 m na kocky cukru aj s 5.5 a vysledky boli uspokojive (z 10 vystrelov tak 6-7 zasahov,a lepsi strelci by boli urcite uspesnejsi).

                                  Takže ak vynecháme 6,35-ku ktorá vzhladom k povoleným joulom je nezmysel, tak z tvojho príspevku je jasné, že je úplne jedno či mám 4.5 alebo 5.5 😆 😆 😆

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 110 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.