• This topic has 80 odpovedí, 9 hlasov, and was last updated 12.10.2022/08:40 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 81 )
  • Autor
    Príspevky
  • #42769
      @kiri

      Nuž čo dodať? Impala má konštrukciu, že sa NEMÁ deformovať.  Impala vystrihuje dieru. Cez celú dĺžku kade preletí. Tá predná hrana funguje ako to, čo sa nazýva aj strižná hrana – je len pomenovaný ÚČINOK hrany – tak ako pri TUG, či TOG, či TIG, ale aj SPCE, či Wad Cutter. Neveriacim – nech sa páči videjko – kde sú ukazované diery po Impale v terči. Ale sú aj podobné diery na zveri.

       

      Stačí pohľadať. A faktom je, že tie nákružky strelu v drážkach vedú – takže  sú vodiace. Aj keď napr. vodiace nákružky na delostreleckých strelách vyzerajú trochu inak – funkcia je rovnaká. No a samozrejme – ide o vyššiu rýchlosť – vplyv na plochšiu balistickú krivku – ale to je hádam jasné – či? Ale to vyriešil konštruktér – s tým sa netreba zoberať. Alebo – kľudne môžete – ak sa to viete vylepšiť.

      Lovec – áno – opísal som vedľajší údaj – vkladanie tabuľku rozhodilo – veľmi pekne ďakujem za spoluprácu, upouronenie a opravu – to oceňujem – a iste aj všetci ostatní. Na druhej strane – asi všetci vieme, čo robí napr. náboj 357Mag na ústí – a s podobnou – 10g strelou má LEN  380m/sec – napr. náboj Federal – uvedený rovno vo Wikipédii

      https://en.wikipedia.org/wiki/.357_Magnum

      takže v 200m je celomosadz Impaly v 8x57R/360 o 180 sekundových metrov rýchlejšia ako 345Mag…že je to tak…kontroluješ ma? Kolegovia si môžu predstaviť, čo by ASI urobil 500kg ťažný kôň po priložení 357 Mag na telo. Dlho by neerdžal – a navyše by bolo treba uvažovať o názve článku tu uverejnenom – “Kde končí naša zodpovednosť”, lebo už tá 357 ho prefičí. Čo by urobila Impala na 200m, ktorá sa ani len neotvorí a preráža? Nuž a tá spochybňovanie Impaly pre staršie zbrane – ak to firma ponúka – a v tomto náboji sú LEN staršie zbrane – asi to je konštrukčne ošetrené. Ak puška prejde skúšobňou ( a tormentačným nábojom) – je to iste v poriadku.

      #42772
        @slavoslav

        faktom je, ze vodiace kruzky to nazvat mozes, ale nimi nie su. Pointov vodiaceho kruzku je totiz to, ze je z ineho materialu ako strela za ucelom zmensenia opotrebenia vyvrtu. Pripadne sluzia osadene na loziskach k tomu, aby strela neziskala vyznamnu rotaciu pri vystrele z drazkovanej hlavne ak by to znizovalo ucinnok v cieli. V oboch pripadoch sa ale bavime o niecom co s polovnictvom nema nic spolocne.

         

        Za druhe trecia sila je suctom normalovej sily a koeficientu trenia, takze zmensenie plochy vytvorenim drazok je nezmysel. Jedine na co to moze mat vplyv, ze dochada k mensiemu odporu pri zarezani strely do vyvrtu a tym padom aj mensim stratam a ten vplyv tam bude radovo nula cela nic.

        kiri k tvojej smole prave sa s jednym takym konstukterom zbrani ( ze sme sa naratali aj co to prikladov z balistiky a nieco prebrali o konstrukcii striel) snazis diskutovat zatial nie velmi uspesne

        #42773
          @kiri

          Slavo, ako si si mohol všimnúť, na tvoje príspevky som nereagoval. Dôvodom je, že si sa do mňa obúval a pritom si netušil, že existuje niečo ako balistická hlaveň, z ktorej sa počítajú všetky balistické údaje. je to v téme 6,5×55 vs 6,5×57 tu.

          https://www.horar.sk/forums/t%C3%A9ma/porovnanie-kalibrov-6555sea-6557/

          čo dodať k takejto medzere. Ten konštruktér mal asi veľké šťastie, keď si mu pomáhal. A navyše – na osobné útoky od teba som nereagoval, lebo ma s takýmito vedomosťami nemôžeš uraziť. K téme nákružku – ale to sem asi nepatrí – ale dotýka sa to cez strelu Impalu – nákružok z iného materiálu sa dáva na strely, ktoré sú z materiálov ako je liatina – delostrelecké strely, ktoré sú konštrukčne podrážové a nákružok zabezpečuje ich vedenie v drážkach. Nie je dôležitý materiál strely – ale dôležité je, čo robia. Impala má telo tiež podrážové a drážky sú vypracované z toho istého materiálu a ich funkcia je – viesť strelu v drážkach. Samozrejme to má s poľovníctvom spoločné – asi ako to, že sa používajú vojenské opakovačky, ktoré vôbec neboli určené pre poľovníctvo, tiež sa používajú autá, ktoré vôbec neboli určené pre poľovníctvo a pod.  Načo motáš ľudí???

          A čo sa týka trecej sily – tvoje pokusy o matematické múdrosti sú hlúposť.  Ukážem ti to jednoducho. Firma Hornady voľakedy na začiatku vyrábala plnopriemerovú strelu – teda strelu, ktorá sa tlačila celým priemerom cez drážky, ale generovalo to veľké tlaky, tak ju opatrili suchou vrstvou na lepšie trenie – na zníženie trenia. Strely boli krásne poľovnícky MODRÉ. Potom firma zistila, že stačí strelu opatriť systémom drážky plus nákružky – a čuduj sa – Slavo – odvtedy už nepotrebujú ich strely žiadne nátery na zmenšenie trenia a tlakov. Tá strela má názov XLC a nabíjal ju aj Sellier Bellot. A dnes – stačilo ubrať z materiálu – a je vybavené. Doporučujem ti – pošli svoje výmysly  Hornadymu, čo ti odpíšu na tvoje nula celá nula nič. Teda z dôvodu nula celá nula nič menili spôsob výroby? Pozri si fotky a pozri si dnešnú produkciu firmy Hornady. Pozri si Impalu, pozri si Jaguar a DSG, ale tiež monolity od RWS , Lapuu a tiež eXergy . Všetci majú drážky a vodiace nákružky, ktoré strelu vedú v hlavni. Takže všetci sú hlupáci, len preto že ťa nestretli? Všetci to teda nevedia, ale vyrábajú to, ale len ty to vieš?

          A pozri si aj jedného z prémiových celosvetových – firmu Woodleigh…ktorý vymyslel ďalší nový princíp účinku strely – s jamôčkou ako má napr. Vulkán?..len sa netriešti, ale má iný účinok. Pozeraj:

          Woodleigh .308 Cal 180gr HS BS

          Ešte otázka – čo ma ty chceš vlastne naučiť?

          #42778
            @slavoslav

            kiri

             

            vies ako poznas spolahlivo hlupaka? vsade bol a vsetko vie a takeho mame na tomot fore iba jedneho.

            Vies, ja som nikdy netvrdil, ze viem vsetko ani vo svojej specializacii. Z logickych dovodov sa to neda a preto ak sa pomylim, overim si informaciu druhej strany a nemam problem to priznat co si si iste mohol vsimnut v tom linku ktory sem davas. A keby si dokazal pochopit pisany text tak by si zistil, ze o balistickych hlavniach viem uz z mojho prveho prispevku v tej diskusii. Ibaze standardne sa pouziva 60 cm hlaven pre vacsinu streliva i ked mas historicke vyminky ako ta 6,5x 55.

             

            K vodiacim nakruzkom. Strely vybavene nakruzkami nie su vobec podrazvane kedze letia delj so strelou a celny prierez zostava rovnaky. Pouziva sa to z toho dovodu co som sem napisal predtym. Zmensenie opotrebenia vyvrty ak je material strely na to nevhodny. Mylis si to s podkalibernymi strelami atie byvaju vybavene vodiacimi puzdrami ktore po vylete z hlavne odpadnu.

            A nie imapala nieje “podrazovana” bez ohladu na tie vysustruzene drazky.

            Bingo kiri, ked sa zamyslis udries nahodou aj klinec po hlavicke. Tie tvoje nakruzky sa niekedy pouzivaju pri monolite ktory nema maksie jadro na zmensenie opotrebenia vyvrtu. Ostatne fy Hornady ak sa pozries na ich strely ma tie drazky len vpredu a potom nasleduje dlhaaa vlacova cast cistej mosadze. A sama firma pise, ze tie drazky sluzia na ulachcenie konzistentnej dlzky prebijaneho / vyrabaneho streliva a podobnou znackou vybavuje kazdu jednu svoju strelu.

            Lenze na to som ti neodpovedal, riesil som tvoju hlupost o zrychlovani strely vplyvom nakruzkou kde porovnavas 9,7g vs 12,7g strelu a rozdiel vo V0 100m/s pripisujes drazkam pricom ta ani netrklo, ze to bude vahou.

            #42779
              @kiri

              Slavo, aj elévovi prebíjania, je jasné, že ľahšia strela generuje menšie tlaky a práve preto môžeš ísť na vyššiu rýchlosť. Ja som prvé náboje ( 7×64 a 6,5x58R Sauer) prebíjal ešte niekedy u Hrnca na strelnici v Devíne – a to bolo verubože dávno, lebo tam sa ešte vtedy vo veľkom strieľalo aj v podzemnej strelnici.

              IMPALA , ktoré pracujú so zníženým namáhaním zbraní tak, že sa netlačí celá strela cez vývrt, ale len jej vystúpené časti – nákružky, čo umožňuje strelám dosahovať značne vyššie rýchlosti – teda aj energie – a náboj – teda zbraň – sa dá použiť na lov cca o 100 až 150m ďalej, ako s klasickými olovenými strelami. – takže – ak by mala strela plné telo, a to by sa tlačilo cez vývrt, tak by sa nedalo ísť do vysokých tlakov, na ktoré nie sú staršie zbrane stavané. Takže to, že telo strely je drážkované – nenamáha toľko konštrukciu zbrane a je umožnená vyššia rýchlosť. Áno, je to vďaka nákružkom – teda systému vystúpenie a následná drážka. Práve preto, je možná vyššia rýchlosť. Možno pochopíš – a možno nie. Nie som pán Boh, aby som ti nalial rozum – ak sám nechceš. Alebo len chceš útočiť – to je ale tvoja povahová črta. Teda – ak máš dačo k téme 8x57R/360 – píš. Neťahaj debatu inam. Toto sem nepatrí. A trepeš. Mne je to jedno aké trepy píšeš, sám sa hovadíš. Za chvíľu budeš skuhrať, aby sa to tu vymazalo, lebo ak si to po sebe prečítaš – budeš sa za seba hanbiť.

              #42780
                @slavoslav

                kiri

                maximalne tlaky mas dane normou a tie nemozes prekrocit pri ziadnej vahe strely. A ano, logicky su lachsie strely rychlejsie. Ak mas priebeh tlaku rovnaky co +- mas pri akejkolvek vahe strely (kedze vyrobca sa snazi vyuzit dostupne moznosti na maximum) tak na strely posobi sila F rovnaka ci ma strela 9,3 ci 12,3 g. Len zrychlenie bude ine kedze a=F/m a teda lachsia strela ziska pri rovnakych tlakoch vyssiu rychlost. Ak si to chces zjednodusit mozes ist cez hybnost m1*v1 = m2*v2

                Ziadny zazrak s drazkami v tom nieje a v tabulkach ti najdem kopu prikladov pri takychto hmotnostnych rozdieloch kde mas ten narast rychlosti bez ohladu na konstruciu strely. Ta do vzorcov nevstupuje. Pri drazkach mas max mensiu energiu na pretvarovanie strely do drazok ale to je zanedbatelne percento na urovni statistickej chyby pri merani ustovky + dajma tomu mensie radialne namahanie hlavne. Ale tam ta mosadzna strela nebude ani zdaleka tak zle ako napr vojenske strely s ocelovym jadrom a tym staci olovena kosielka a zivotnost vyvrtov je v norme.

                A toto vsetko by si vedel keby pre teba fyzika nebola spanielskou dedinou.

                Dalej na teba nemienim reagovat. Ked sem zase napises nejaky ocividnu technicku blbost napisem vysvetlenie nech tu nikoho nepomylia tvoje “mudra” a tym koncim. Vizitku hlupaka si tu robis bohuzial sam a ako pozeram hanbit sa ty urcite nebudes. No nie preto, ze by nemalo byt za co …

                #42781
                  @slavoslav

                  technicke poznamky

                  1.)

                  “ak by mala strela plné telo, a to by sa tlačilo cez vývrt, tak by sa nedalo ísť do vysokých tlakov, na ktoré nie sú staršie zbrane stavané”

                  blbost. Maximalny tlak je dany normou CIP a nema suvis s konstrukciou strely. Lachsia strela dosahuje vyssie ustove rychlosti vdaka vacsiemu zrychleniu udelenemu strele pri rovnakom maximalnom tlaku. Vzorce vid predchadzajuci prispevok.

                  Dalej, k zarezavaniu a tvarovaniu strely do vyvrtu dochadza nikede pri tlaku cca 40 MPa. Maximalny tlak je dosahovany priblizne po 10-15 cm pohybu strely v hlavni kedy je uz tato plne mechanicky pretvarovana a prisposobena vyvrtu. Drazky nemaju na odpor voci doprednemu pohybu ziaden vplyv pripadne zanedbatelny zmensenim radialneho namahania hlavne

                  2.)

                  ” čo umožňuje strelám dosahovať značne vyššie rýchlosti – teda aj energie – a náboj – teda zbraň – sa dá použiť na lov cca o 100 až 150m ”

                  IMPALA ako uz nazov napoveda je strela urcena na Africku, vacsiu a najma tvrdsiu zver kde dokaze predat svoju energiu i bez toho aby sa deformovala pricom sucasne zabezpeci penetraciu potrebnu pre smrtelne zranenie. V europskych podmienkach sice bude dosahovat zakonom stanoveny limit, ale uz nebude mat dostatocny rychlost aby sposobila hydrodynamicky sok a bez absencie deformacie ciel prestreli a vacsinu energie si zoberie zo sebou. Efekt podobny celoplastu, akurat krvacanie na vstrele bude lepsie ked kruzok zafunguje ako strizna hrana. Nevhodne na nasu zver

                  #42782
                    @kiri

                    Jeden tip na prebíjanie:

                    https://cs.strobl.cz/nbojnice-8x57r-360/

                     

                    #42783
                      @kiri

                      je to záhadné, že strela, ktorá funguje na suchšiu a tvrdšiu zver v Afrike je nevhodná na “vodovejšiu” a mäkšiu zver tu.

                      A zase – výrobcovia sú hlupáci, lebo teba nestretli. Je zázrak, že vyrábajú a predávajú a ľudia to kupujú, aj keď to nefunguje. Vysvetli teda národu, ako to, že doteraz neskrachovali?

                       

                      #42784
                        @slavoslav

                        to preco strela funguje na tvrdsiu africku zver a nie na maksiu europsku moze byt zahada zas len pre niekoho koho fyzika obisla

                        najskor trochu teorie co ocakavame od loveckej strely. Idealna lovecka strela by mala odovzdat cielu vsetku svoju energiu a sucasne preniknut dostatocne hlboko aby boli zasiahnute zivotne dolezite organy a pralyzovana nervova sustava na oboch stranach chrbtice. Ideal je priestrel s minimom zostatkovej energie.

                        nieco o Africkej zveri. Ja zvycajne vacsia ako nasa europska a najma tvrdsia. Tym nemyslim na ranu, ale tvrdsia ako hmota ktorou ma prenikat strela. Je teda jasne, ze kladie strele iny, vacsi odpor co vedie k tomu, ze vyrobcovia tomu prisposobuju svoje strely.

                        Napr mate jeden a ten isty typ strely, ale v “Africkych” kalibroch pouzije vyrobca tvrdsie olovo obsahujuce viac antimonu. Tzn prisposobi konstrukciu Africkej zveri. Pre fakt tazku Africku zver vyrobcovia uz roky vyrabaju  mosadzne monolity. Tie zabezpecia, ze i napriek chybajucej deformacii vdaka vacsiemu odporu pri prenikanim telom Africej zveri odovzdaju svoju energiu a neberu ju zo sebou pri vystrele prec pricom penetruju dostatocne hlboko. Kazdemu je asi jasne co sa bude diat pri zasahu takouto tvrdou strelou pri Europskej, maksej zveri. Strela sa nedeformuje, neodovzdava svoju energiu a pri cistom priestrele ju berie bez uzitku prec.

                         

                        Nie nahodou aj na strankach vrobcu Impala najdete celu galeriu ulovkou kde pri rychlo prezreti najdete tazko inu ako Africku zver. Ostatne cely ich web vypoveda o tom na ktoru zver svoju strelu pripravili a za akym ucelom vznikla.

                        Zaver o vedomostiach a logickom uvazovani niektorych prispievatelov si urobte sami.

                        #42790
                          @lovec

                          Firma Hornady voľakedy na začiatku vyrábala plnopriemerovú strelu – teda strelu, ktorá sa tlačila celým priemerom cez drážky, ale generovalo to veľké tlaky, tak ju opatrili suchou vrstvou na lepšie trenie – na zníženie trenia. Strely boli krásne poľovnícky MODRÉ…

                          kiri, keď chceš niečo niekomu dokazovať, najprv by si mal vedieť aspoň zhruba o čom sa to pokúšaš mudrovať. U Hornadyho by si podebatoval veľké guľové a takisto by ti odpísali tvojimi slovami nula celá nič, pretože sa jedná o firmu B-A-R-N-E-S… Ale pevne verím, že teba to nemôže odradiť,modrá, či červená, čo tam po tom.

                          Barnes začal s produkciou monolitov pred viac ako tridsiatimi rokmi, u Hornadyho sa k tomu dostali v roku 2009, keď uviedli svoju strelu GMX.

                          Mimochodom, napríklad RWS používa práve strely Barnes vo svojej línii streliva CDC.

                          Ostatné vysvetlil Slavo.

                          #42794
                            @lovec

                            Kolegovia si môžu predstaviť, čo by ASI urobil 500kg ťažný kôň po priložení 357 Mag na telo. Dlho by neerdžal…

                            Strieľaniu koní revolverom sa povenujeme neskôr, ale určite to bude zaujímavé… 🙂

                            #42814
                              @lovec

                              Na druhej strane – asi všetci vieme, čo robí napr. náboj 357Mag na ústí – a s podobnou – 10g strelou má LEN  380m/sec – napr. náboj Federal – uvedený rovno vo Wikipédii

                              https://en.wikipedia.org/wiki/.357_Magnum

                              takže v 200m je celomosadz Impaly v 8x57R/360 o 180 sekundových metrov rýchlejšia ako 345Mag…že je to tak…kontroluješ ma? Kolegovia si môžu predstaviť, čo by ASI urobil 500kg ťažný kôň po priložení 357 Mag na telo. Dlho by neerdžal – a navyše by bolo treba uvažovať o názve článku tu uverejnenom – „Kde končí naša zodpovednosť“, lebo už tá 357 ho prefičí. Čo by urobila Impala na 200m, ktorá sa ani len neotvorí a preráža? Nuž a tá spochybňovanie Impaly pre staršie zbrane – ak to firma ponúka – a v tomto náboji sú LEN staršie zbrane – asi to je konštrukčne ošetrené.

                              Vrátim sa ku kiriho obľúbenému strieľaniu koní revolverom – tento za uši pritiahnutý príklad som už určite niekde čítal a o autorovi niet pochýb.

                              Najprv ten revolver – na rovinu, je to blbosť, pretože autor výroku postráda elementárne vedomosti, čoho dôkazom je výrok samotný. Odkazuje na náboj Federal uvedený v linku vo wikipédii. Budem milosrdný a vezmem do úvahy ten s ťažšou strelou o hmotnosti 158gr/10g. Prvým dôvodom, prečo by spomenutá laborácia tým úbohým zvieraťom “neprefičala” je jej konštrukcia. Je to strela typu JHP – jacketed hollow point, čiže poloplášťová strela s dutinou v hrote strely, kde dutina je po obvode prekrytá plášťom strely. Takýto typ strely je určený pre rýchlu expanziu po dopade na cieľ a menší prienik. Znižuje sa tým riziko priestrelu a zároveň sa zmenšuje možné ohrozenie okolia a osôb za cieľom. S touto strelou sa u nešťastného koníka “prefičanie” nekoná (pri zohľadnení všetkých faktorov by tomu nepomohol ani celoplášť…). Druhým dôvodom je ignorovanie faktu, že 9mm strela s hmotnosťou 10g má nižšiu prierezovú hustotu oproti 9,7g strele Impala v osmičkovom kalibri. Tretím dôvodom je zviera samotné, predsa len kiriho dospelý 500kg kôň má mohutnejšiu kostru ako dospelý jeleň… Toľko k tomu stačí, je to jednoducho nezmysel.

                              Späť k Impale a zúfalému zdôvodňovaniu jej vhodnosti. Všade pri love sa kladie na prvé miesto etika, čo znamená rýchle a humánne usmrtenie lovenej zveri. To táto strela v tomto konkrétnom prípade určite nezaručí a bola by blbosť spoliehať sa na takúto eventualitu v situácii, kde by bolo nutné vystreliť na dvesto metrov. Ten náboj je s Impalou slabučký už vo vzdialenosti 50 metrov, nieto ešte štyrikrát ďalej. Jedinými účinkami tejto strely je funkcia strižnej hrany na vstrele a druhou je spôsobenie hydrodynamického šoku (hydraulický ráz telných tekutín). Toto je podľa mňa často preceňované a v praxi podmienené veľmi vysokými dopadovými rýchlosťami strely, ktoré Impale táto stará osmička nie je schopná udeliť. Iste, zver to nejako zabije, ale každý trochu uvažujúci poľovník si vyberie inakšiu strelu, ktorá bude mať výraznejší ranivý účinok.

                              Tu sa žiada napísať, že “naša zodpovednosť začína výberom vhodného streliva”. Bez ohľadu na vek a kaliber zbrane.

                              #43254
                                @kiri

                                čo by ASI urobil 500kg ťažný kôň po priložení 357 Mag na telo

                                Vrátim sa ku kiriho obľúbenému strieľaniu koní revolverom

                                 

                                Taká otázka – kde som napísal slovo revolver – či revolverom?

                                Je to klamstvo ! Si klamár !!!

                                Ako si to napísal v téme 243W ? Prianie – otcom myšlienky?

                                Lovec, prečo mi vkladáš do úst slová, ktoré som nenapísal a potom sa tomu svojmu klamstvu ešte aj verejne vysmievaš?

                                #43272
                                  @lovec

                                  Nemusím si nič priať, stačí, keď sa pozriem o pár príspevkov vyššie, že čo si tam napísal, citujem:

                                  Na druhej strane – asi všetci vieme, čo robí napr. náboj 357Mag na ústí – a s podobnou – 10g strelou má LEN  380m/sec – napr. náboj Federal – uvedený rovno vo Wikipédii

                                  https://en.wikipedia.org/wiki/.357_Magnum

                                  Čo myslíš kiri, z akej zbrane asi dosahuje spomenutý 357 Mag rýchlosť 380m/s, ktorú si sem ty sám napísal? Priamo v tvojom linku na wikipédii sa píše, že nameraná hodnota sa viaže na 4″ hlaveň. Tak z čoho asi tak ten náboj môže dosiahnuť tebou uvedenú rýchlosť? Keď sa ti nepáči revolver, ešte sa môžeš schovať za pištole Coonan, alebo Desert Eagle, tie sa tiež komorujú v 357 Mag.

                                  Napoviem ti, dlhá zbraň, komorovaná na 357 Mag to určite nie je. Čítaj po sebe svoje výmysly a potom niečo píš. Zimný spánok ti veľmi neprospel.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 81 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.